Jak se připravit na focení svatby ?

 

Když se řekne svatba, co se vám vybaví? Pro někoho je to přežitek ze staré doby, pro jiného jeden z nejdůležitějších dnů života.  Díky svým klientům jsem měl možnost se stát součástí několika takových příběhů. A mohu s velkým přesvědčením říct, že svatba by měla patřit právě mezi těch pár výjimečných okamžiků, které člověk za svůj krátký život prožije. V tento den se vypráví nejen příběh dvou lidí, kteří spolu chtějí uzavřít svazek manželský, ale i všech jejich blízkých nebo vzdálených příbuzných či kamarádů.

Tímto článkem bych vám rád přiblížil jednu z důležitých věcí, která nesmí chybět na žádné svatbě. Jak už vám mohl nadpis napovědět, půjde o přípravy a vše kolem focení svatby z pohledu svatebčanů.

O jaké focení mám vlastně zájem?

První a možná hned ten nejtěžší úkol. Rozhodnout se, zda se nechat nafotit celý svatební den nebo pouze jeho nejdůležitější část (příjezd svatebčanů, obřad, skupinové a novomanželské fotky).

 Věřím, že je mnoho faktorů, které toto rozhodnutí ovlivňují. Ale opět si dovolím tvrdit, že správné rozhodnutí je pouze jedno. Jaké? Nechat nafotit celý svatební den. A teď věřte, že nemluvím jako svatební fotograf, ale jako potencionální svatebčan. Hned vám řeknu několik důvodů proč tomu tak je.

Obřad je sice nejdůležitější částí, ale paradoxně se ty nejsilnější okamžiky zpravidla odehrávají až při svatební hostině. Od rána jsou všichni nervózní, dolaďují se poslední detaily. Sjíždí se příbuzní ze všech stran, pomalu se „rozkoukávají“ a poznávají ostatní hosty. Všichni jsou napjatí, zda zazní dvakrát tolik očekávané ANO, jestli vše půjde podle plánu. Až poté ze všech spadne úleva, začnou se mezi sebou poznávat, bavit a relaxovat u sklenky něčeho dobrého. Možná to zní divně, ale alkohol je velkým pomocníkem fotografa, protože uvolňuje a v mnoha případech také zajistí spoustu zajímavých situací.

Tvorba orientačního harmonogramu svatby

Harmonogram – zní to možná děsivě a upjatě, ale není se čeho bát. Jde pouze o stručný přehled událostí, které vás během dne čekají a neminou. Je dobré si ho připravovat již se značným předstihem. Průběžně vás budou napadat věci, které na svou svatbu budete chtít zařadit nebo naopak vyškrtnout. Doporučuji v tomto harmonogramu uvádět i místa kde se dané věci budou odehrávat. Takový harmonogram se může rozdat mezi svatební hosty a ti se budou moct těšit na jednotlivé události.

Další, kdo to ocení, bude fotograf, protože i on potřebuje být stále v obraze, aby neprošvihl nějaký důležitý moment. I on je v neustálém  stresu, aby stihl zaznamenat vše podstatné a nepřehlédnul nějaký moment, který by stál za vyfocení. Může si i díky harmonogramu rozvrhnout přesuny. Pokud máte z tvorby harmonogramu obavy a nevíte, kde začít, nebojte se oslovit svého fotografa. Může vám dát skvělé rady, které načerpal během svého působení jako svatební fotograf. Určitě vám poradí, které věci nesmí ve vašem harmonogramu chybět a naopak, které můžete s klidným svědomím vyškrtnout.

Důležitá rozhodnutí

Proč je důležité správně si rozvrhnout, kdy fotit svatební portréty? Odpověď je jednoduchá, kvůli hostům. Někdo může namítnout, že to je den novomanželů, tak tu chvilku počkají. Z mé a ze zkušenosti ostatních svatebních fotografů ale mohu říct, že se o chvilku mnohdy nejedná. Focení stavebních portrétů průměrně trvá minimálně 2 hodiny a ani to zdaleka není moc. Proto je dobré mít focení dobře naplánované.

Jedna možnost je fotit hned po skončení obřadu, kdy se fotí společné fotografie. Tento moment je podle mě pro hosty nejhorší. Nejen,že se musí zúčastnit samotného focení (pro většinu nutné zlo) ale pak ještě musí čekat mnohdy vyhladovělí, až se dofotí svatební portréty. Proto doporučuji nejen připravit dostatečné pohoštění, ale vymyslet pro hosty i zábavu.

Jako druhý a řekl bych nejlepší moment, který využít na focení svatebních portrétů, je čas po obědě. Hostům po dobrém obědě již nic nemůže zkazit náladu :). Dopřejí si kávu nějaký zákusek a ani nezpozorují, že novomanželé nejsou přítomni. Navíc v tento čas bývá nejvhodnější pro seznamování mezi rodinami a přáteli novomanželů. Takže ten čas pro hosty uteče jako voda a novomanželé si nemusí dělat starosti, zda již nejsou pryč moc dlouho.

Výběr fotografa

V dnešní době je kolem vás mnoho fotografů i známých, co fotí jako koníček pro radost. O to těžší je vybrat si toho „správného“. Můžete se řídit doporučením od svých známých nebo od kamarádů, kteří již svatbu mají za sebou a byli spokojení se svým fotografem. Existuje také řada webových stránek, kde je seznam fotografů zabývající se svatební fotografií. Hodnocení fotografií daného fotografa je velice individuální. Nad čím jeden může žasnout, druhý to samé může považovat za vrchol nevkusu.

Důležité je také myslet na to, kolik jste ochotní investoval do svých vzpomínek ze svatby.  Ceny za focení celého svatebního dne tzn. od rána do cca 20-21 hodin můžete počítat od 6 000 do 25 000 Kč. Určitě vás zajímá, proč jsou v cenách takové rozdíly? To se dozvíte v dalším článku, který pro vás připravuji.

Rozhodně je dobré se s fotografem před svatbou sejít osobně a domluvit detaily focení a také zjistit, zda si navzájem vyhovujete po lidské stránce. Z mých zkušeností se mi osvědčilo absolvovat jedno focení před svatbou, ať navzájem poznáte, co jeden od druhého čekat.

Doufám, že vám tento článek pomohl. A pokud máte nějaký dotaz, rád vám na něj odpovím v komentářích i kdekoliv jinde.