Jak se připravit na focení portrétů?

 

Pokud se v dohledné době chystáte kontaktovat fotografa za účelem si nechat nafotit portrétní fotografie, čtěte dále. Dnes jsem si pro vás totiž připravil několik tipů, jak se na focení portrétů připravit a čemu se před focením raději vyhnout.

Je celkem jasné, že většina z vás nepózuje před objektivem každý den a rady jako nestydět se, nebýt nervózní a tvářit se přirozeně se sice hezky píšou, ale jakmile začne cvakat spoušť, jen stěží se podle nich dá řídit. Následující řádky tak berte spíše jako inspiraci, ne však jako nezbytné dogma, bez kterého skončí vaše focení katastrofou.

Nádech, výdech, uvolnění

Stát před objektivem se vlastně moc neliší od toho, když se prohlížíte před zrcadlem. Je tu ale ten hlavní rozdíl, že zde se u toho nevidíte. Právě to může být jeden z elementů, které vás podvědomě stresují. Někoho více, někoho méně. V první řade ale musíme vycházet z toho, že fotograf je taky jen člověk a nemá za úkol vás ani hodnotit, ani úmyslně dostávat do nějaké nepříjemné situace, právě naopak. Jeho cílem je navodit příjemnou atmosféru a zachytit ty správné momenty, díky kterým pak vzniknou krásné fotky.

První rada na začátek tedy zní:

Pokud jste nervózní, zkuste se zhluboka nadechnout, vydechnout a případně trochu protřepat končetiny, abyste rozproudili krev. Usmějte se nejdříve sami pro sebe. Není důvod se něčeho bát nebo se cítit nepříjemně.

S fotografem komunikujte

Jestli jste se rozhodli se nechat vyfotit a máte již nějakou představu, jak by měl výsledek vypadat, je dalším logickým krokem seznámit s touto představou i fotografa. I pro něj je totiž důležité vědět, zda půjde o fotky pro babičku, rodiče, kamarády nebo partnera. Pokud fotografa neseznámíte s vaší představou, může se snadno stát, že po odevzdání hotových fotografií budete lehce zklamáni. Zatímco třeba čekáte lehce odvázané fotografie pro vašeho partnera, výsledkem mohou být formální a nudné fotky, které sice potěší právě babičku, ovšem svůj původní účel nesplní. Proto je dobré si dopředu najít na internetu fotky, které se blíží i vaší představě.

Může ale nastat i situace, kdy přicházíte k fotografovi pouze s cílem se nechat vyfotit. Jestli má dotyčný fotograf nějaké zkušenosti, první na co se vás zeptá je, jak by měly výsledné fotografie vypadat a případně s vámi hned vymyslí i nějaký koncept a lokaci, aby focení mělo hlavu a patu.

Pár tipů pro lepší výsledek

Jestliže už víte, kde a jak se budete fotit, nic vám nebrání se odpovědně připravit na samotné focení.

Existuje pár věcí, kterým je dobré vyhnout:

  • Pálivé a pikantní jídlo. Jeho konzumace je jeden z příčin vzniku akné. V dnešní době sice není problém vyretušovat obličej od akné a dalších problémů. Jde spíše o vaši pohodu. Věřte mi, že je lepší stát před objektivem s hezkou pletí, než si v podvědomí říkat “Sakra co mám dělat s tím beďarem na čele?!”
  • Opálená pokožka vypadá hezky, ale dohánět to těsně před focením není dobré. Doporučuje se zhruba týden před focením již nenavštěvovat solária nebo se nadměrně vystavovat sluníčku. Spálená ramena a vypálená ramínka od plavek nevypadají na fotkách hezky.
  • A nakonec jedna z nejčastějších chyb, které se může dopustit je rozhodnutí změna dosavadní vizáže přímo na focení. Pokud i přesto chcete nějakou větší změnu podstoupit, je dobré si dát dostatečný čas na to, abyste si na ni vy (a případně i vaše pleť a vlasy) zvykli a cítili se komfortně.

Na druhou stranu samozřejmě existují také zásady, které je dobré dodržet

  • V první řadě nesmíme zapomenout na dostatečný pitný režim, v mnoha případech dostatečný příjem tekutin nahradí drahé vyhlazování vrásek.Nezapomínejte ani na dostatečný spánek. Kdo by se chtěl fotit s kruhy pod očima, nateklým obličejem a v neposlední řade se špatnou náladou?
  • Zvolením správného make-up dosáhnete ještě lepších fotografií. Je dobré si pamatovat, že je rozdíl mezi denním líčením a foto-líčením. Proto je dobré využít profesionální vizážistku, pokud máte tu možnost. Foto-líčení je daleko výraznější a sytější. Pro nezkušeného mnohdy až kýčovité, ale nebojte, je to jen pocit.Dobře upravené a nalakované nehty nikdy nic nepokazí. Dokonce dopřát si pár dní před focením pořádnou dávku výživy na rty bývá jen ku prospěchu věci.
  • Pro dokonalý výsledek pak nesmíte zapomenout ani na zvolení správného oblečení. V tomto případě, se nebudeme držet pravidla “Méně znamená více”. Je určitě dobré mít v záloze více možností na převléknutí.

Nezapomeňte tedy na své oblíbené hadříky a doplňky, protože až v těch se budete cítit uvolněně. Vzít vše co unesete, rozhodně neuškodí.Tři, dva, jedna. Akce!

První cvaknutí a záblesk může přijít. Nyní jste již připraveni se postavit před samotný objektiv a odnést si nejen nádherné fotky, ale i báječnou památku na samotné focení. Protože věřte, že u focení zažijete spoustu srandy.

Osobně doufám, že vám tyto rady pomohly a při představě focení vám již neběhá mráz po zádech. A neříká se nadarmo, že opakování je matka moudrosti. Takže znovu – S úsměvem do toho! Není se čeho bát a důvod být nervózní.