Focení se mnou …

Přicházím k vám s dalším článkem, který vám poradí nebo objasní, jak se domlouvá a dále i probíhá focení. Možná si říkáte, co je na tom? Stoupnu si před objektiv a začne se fotit. Jenže, ono to tak úplně snadné není. Proto bych vám zde rád rozepsal, jak probíhá celý proces od úplného začátku. Nechci tvrdit, že takto to funguje vždy a u všech fotografů. Je to pouze můj postup, který se mi osvědčil. Pokud přeskočíme samotné kontaktování fotografa, tak můžeme začít hned první bodem.

 

DRUH FOCENÍ

V dnešní době existuje mnoho druhů a stylů focení. Já rozlišuji druhy focení pouze na portréty, svatby, akce a firemní. Samozřejmě třeba portréty se mohou dále dělit na focení dětí, rodin, uměleckých portrétů, aktů, glamour a mnoho dalších. U focení svateb je dělení daleko lehčí. Rozděluje se pouze rozsah focení, ale o tom až za chvilku. Mám rád věci jednoduché, a proto je chci udělat jednoduchá i pro vás. Během samotné domluvy již dořešíme, o jaké focení máte konkrétně zájem.

ROZSAH FOCENÍ

Pokud jsme již přišli na to, o jaké focení máte zájem,  je potřeba vyřešit rozsah. To znamená, kolik budete chtít mít finálních fotografií a taky kolik času bude focení trvat. U svateb se řeší, co vše budete chtít nafotit, zda jen příjezd na obřad a svatební portréty nebo celý svatební den. Tento bod je dále nejhlavnější při plánování a určování ceny focení.

PŘEDSTAVA

Nejčastější otázka na začátku naší komunikace je „Jakou máte představu?“. Je důležité si navzájem říct, jak by výsledek měl vypadat, protože vaše představa může být jiná než moje. A není pro fotografa nic horšího, než když při odevzdání fotografii slyší od zákazníka „Noooo, myslela jsem, že fotky budou vypadat jinak.“. Proto je důležité si navzájem říct, co jeden od druhého čeká.

TERMÍN A MÍSTO

Dalším důležitým bodem je termín a místo focení. Návrh místa a času trošku závisí na předchozích bodech. Pokud budete požadovat moderní technické fotky, byla by hloupost je jít fotit do přírody. A naopak pokud chcete jemné a romantické, není vhodné fotit uprostřed města. I čas focení je závislý na předchozích bodech. Čím později se během dne fotí, tím jemnější je možné vytvořit fotku a to díky slunci, které není tak silné a nevytváří ostré stíny nejen v obličeji ale i postav na zemi. Ignorovat pak nesmíme ani předpovědi a změny počasí, které mohou s výsledným focením venku značně zamávat.

 

PRŮBÉŽNÁ DOMLUVA

Pokud se focení domlouvá dostatečně v předstihu. Je možné v tom průběhu mnoho upřesnit. Jestli do focení zbývá týden, je hodně prostoru, aby se vymyslelo hodně nápadů z obou stran. Během této doby většinou probíhá zasílání fotek s nápady, které by se daly uskutečnit. Díky tomu vy získáte ještě lepší představu o tom, co od focení čekat, a já získám určitou zpětnou vazbu, jaký styl úprav se vám líbí.

FOCENÍ – Den „F“

Mohlo by se zdát, že kolem focení je mnoho povyku pro nic. Ale vše má svůj důvod. Je důležité, abyste na focení nebyli ve stresu. Jestli to bude pro vás první focení celkově nebo se mnou, věřím, že celá ta předchozí komunikace vytvoří nějaké přátelství a nebude důvod k takové panice, jako kdybychom si řekli jen OK, za týden se potkáme na mostě ve tři. Při samotném focení se snažím navodit přátelskou atmosféru a focení jakoby dát jako až druhý smysl našeho setkání.

NÁHLEDY FOTEK

Během 2-3 dnů po focení vám zašlu náhledy fotografií. Tento náhled je již souhrn všech podařených fotek z focení, které splňují technické provedení. A díky tomu, že je pro mě důležité, aby se výsledek líbil hlavně vám, budete to právě  vy, kdo vybere fotografie pro finální úpravu. Tyto fotografie jsou bez jakýchkoliv úprav a jsou opatřeny vodoznakem. Platí mezi fotografy zásada, že neupravené fotky se neodevzdávají. Proto i vás prosím, nesnažte se fotografie stahovat a kdekoliv zveřejňovat.

ODEVZDÁNÍ FOTEK

Po předchozím výběru můžete čekat na finální výsledek celého naše společného počínání. Samotné úpravy jsou časově náročnější. Většinou trvají  1-2 týdny podle rozsahu a náročnosti focení. Po předchozí domluvě vám odevzdám fotky osobně vytištěné nebo pouze v elektronické podobě. A zároveň dochází i k placení celého focení.

ZPĚTNÁ VAZBA

Teď  si vyměníme role a nervozita přichází na mě. Po pár dnech, až opadnou první emoce z fotek, se vždy ptám na váš názor na fotky a celý průběh focení. Jestli vám bylo něco nepříjemné nebo byste něco pozměnili. Je to pro mě důležité získat od vás zpět názor na svou práci. Ta práce mě baví a dělám jí rád. A chci i proto vám chci přinést mnohem víc, než pouhé fotky. Můj slogan „Zaostřeno na Vaše zážitky“ nechci používat jako komerční blábol, ale jako něco, co u mě prostě platí.

 

 

Opět jste mohli získat další střípek toho, jak vypadá moje „práce“. Považuji to za dobrý krok k tomu, aby vznikala nová přátelství a nejen nudné vztahy Zákazník – Prodejce. Děkuji za vaši pozornost i za váš čas, pokud jste dočetli až sem. Přeji pěkný den a u dalšího článku na mém blogu nashledanou!